"Zawsze nie ma nigdy": wywiad rzeka z Jerzym Pilchem. Takich gawędziarzy już dziś nie ma

By: admin 01 March 2016

Jerzy Pilch patrzy tu z perspektywy człowieka przedwcześnie doświadczającego starości - który na dodatek "trochę przesadził z tą samotnością" - na swoje życie, i to w każdym wymiarze: twórczym, towarzyskim i rodzinnym. Wywiad rzeka? Coś więcej: obszerna, świetnie podana gawęda.

Rozmowy, które Ewelina Pietrowiak przeprowadziła z Jerzym Pilchem, zaliczamy do biografistyki, ponieważ zasadniczo dotyczą przeszłości i są rozwijane w trybie wspomnieniowym.

"Zawsze nie ma nigdy" to książka wyjątkowa, bo sięga poza zastane kategorie.

Na wstępie wypadałoby się zastanowić, czy to w ogóle są rozmowy. W sensie formalnym na pewno, ale w sensie ścisłym chyba nie. Chcę przez to powiedzieć, że "Zawsze nie ma nigdy" jest czymś więcej. Czym? Obszerną, świetnie podaną gawędą Pilcha, o tyle niezwykłą, o ile mamy bolesną świadomość, że takich gawędziarzy jak on w zasadzie już nie ma. Któż inny bowiem potrafi zaczarować nas na parę godzin, i to do tego stopnia, że zrobienie sobie przerwy na herbatę wydaje się grubą niestosownością. Czyta się to wyśmienicie, bez mała jak w transie.
Jeżeli coś tu jest do śmiechu, a jest bez wątpienia, to tylko jako przerywniki czy raczej mistrzowskie kontrapunkty. Otóż ilekroć na kartach tej książki pojawia się jakaś znamienita postać, tylekroć dostajemy - na ogół jako puentę - smaczną anegdotę. Jak tę o roztargnionym Jacku Woźniakowskim. Posłuchajmy: "Udawał faceta, który nad wszystkim panuje. Kiedyś podchodzi do mnie i mówi: 'Zdążył pan wtedy?'. Ja nic nie pamiętam, a zrazem czuję, że próba wyjaśnienia tego to jakiś nietakt, więc odpowiadam, że zdążyłem bez problemu. Odszedł uspokojony ".

Jak stanowi tytuł – zawsze nie ma nigdy, czyli głupcem jest ten, kto chce kategorycznie o czymś orzekać, posługując się słowami "nigdy", "wcale" lub "na pewno". Jerzy Pilch orzeka, ale błyskawicznie, w tym samym ruchu, kwestionuje treść orzeczenia. I jest w tym znakomity!
 

Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak 

Zawsze nie ma nigdy 
Wydawnictwo Literackie 
Kraków

Comments:

Log in or register to leave comments