Thomas Edison i słoń.

By: admin 12 April 2013

Thomas Edison i słoń.

Na szkoleniach z motywacji, trenerzy często używaja określenia "myślenie słonia". Skąd się to wzięlo?

Kiedy do cyrku trafia młode, małe słoniątko, treserzy wbijaja ogromny pal, głęboko w ziemie, mocując do niego ciężkie, grube łańcuchy, które są przymocowane do nóg zwierzaka. Na początku, słonik chce uciec i pozbyć się zniewalających go łańcuchów. Podrywa się, szarpie, jednak bezskutecznie. Pal jest zbyt głęboko w ziemii i łańcuchy ograniczają jego ruchy. Po jakimś czasie przestaje próbować. Dorasta w przekonaniu, że próba jest daremna. Mijają lata, maleńkie słoniątko wyrasta na dostojnego zwierzaka, ważącego 6 ton. Gdyby tylko "kichnął", jego jarzmo przestało by go krępować, jednak przeżycia z dzieciństwa na trwałe wbiły się w jego umysł, więc nawet nie próbuje. Treserzy mówią, że gdyby zamiast łańcuchów zawiązać sznurek, to słoń i tak będzie myślał, że to coś krępujące jego ruchy jest nie do zrzucenia. Smutna to historia, ale niestety prawdziwa.

Na szczęście dziś juz niewiele jest cyrków, które tresują swych podopiecznych w ten sposób, nie mówiąc o głodzeniu. Wiele państw zakazało wjazdu cyrkom, gdzie głównych punktem programu są biedne zwierzaki, które powinny żyć na wolności. Dziś są cyrki, które bawią i wzruszają w inny sposób. Cyrk Chiński, Cirque De Solei, czy Ra-Ra-Zoo z Angli.

Wracając do opowieści. Wiele z nas po nieudanej jakieś próbie, poddaje się, mówiąc, że to i tak się nie uda. Pomyślmy zatem o Thomasie Edisonie. Zapytany dlaczego się nie poddał po tysięcznej nieudanej próbie, odpowiedział : Porażki to tylko droga do eliminacji błędów. Wynalazłem 10.000 sposobów, które nie pracują". Gdyby nie determinacja i samodyscyplina Edisona, pewnie długo jeszcze byśmy siedzieli przy świecy czy lampie naftowej, a  na tabliczce przy wynalazcy żarówki byłoby inne nazwisko.

 Jaki z tego morał : Nigdy się nie poddawaj. Cokolwiek stoi na przeszkodzie, jestem pewna, że możesz przezwyciężyć. Determinacja z pewnością dotrzyma Ci towarzystwa. No właśnie. A czym jest determinacja? Już za tydzień.

Opowieść o słoniu znalazłam w książce " Jednominutowy Menadżer" Ken Blanchard. Polecam.

Comments:

Log in or register to leave comments