Tańczące Skarby

By: admin 12 December 2014

 

Columbia College to  chicagowska uczelnia, w której kształcą się przyszli artyści w różnych dziedzinach. Znaczącą częścią tej uczelni jest wydział tańca: The Dance Center of Columbia College. Wydział Tańca od roku 1974 jest liderem na terenach  Midwest USA w sprowadzaniu najlepszych artystów i grup  tańca nowoczesnego, dzięki czemu grono odbiorców tego stylu może się nieustannie rozrastać i wciąż rozsmakowywać nowościami.

Każdego roku w listopadzie odbywa się profesjonalna sesja, prezentująca oryginalne choreografie młodych artystów. Studenci, którzy chcą wziąć udział w całym przedsięwzięciu, uprzednio muszą przejść proces przesłuchań w wyniku których zostaje wyselekcjonowanych tylko kilka projektów. Wybrane przez komisje propozycje transformują się ostatecznie w jeden wielki spektakl prezentowany podczas Student Performance Night. Komisja kwalifikacyjna składa się z profesorów tejże uczelni, którzy dokonując wyboru kandydatów zwracają uwagę na różne aspekty tej dziedziny. Ważna jest nie tylko kwestia kompozycji, budowania przestrzeni ruchem, ale równie istotny jest sam temat choreografii - musi bowiem zaciekawić i zaintrygować członków komisji.

Koordynatorem tegorocznej imprezy była specjalistka w tej dziedzinie - Keesha Beckford, profesor tańca nowoczesnego i jazzu, ale i pisarka.

Dla studenta - przyszłego choreografa - udział w tym wydarzeniu jest  wielkim zaszczytem i zarazem doskonałą okazją do zaprezentowania swojej inwencji twórczej szerszej publiczności. 

Po raz drugi udało się to studentkom z naszej polskiej grupy etnicznej: Sabinie i Agnieszce Barnak, które na co dzień  wraz z rodzicami prowadzą Studio Jump.

W ubiegłym roku siostry Barnak zakwalifikowały się do spektaklu z choreografią o nazwie „Persistent Ilusion“ (nieustajaca iluzja), która była próbą zmierzenia się z problemami związanymi z postrzeganiem czasu, a dokładniej próbą pokazania tego, że czas nie istnieje, a wszystko dzieje się w tzw. „Teraz”. Kompozycją muzyki do owej choreografii zajął się ojciec studentek - Wacek Barnak.

Jedna z sióstr - Sabina w ubiegłym roku ukończyła edukację w Columbia College, natomiast Agnieszka, której obecny semestr  jest ostatnim,  skorzystała z ponownej  okazji i wraz z kolegą z roku Johnem Jandernoa stanęła przed komisją prezentując projekt zatytułowany „Transmutations”. Wspólny, niewątpliwie tematycznie ciekawy pomysł okazał się trafiony i zostali zakwalifikowani. Pod mentorską opieką  profesorki tańca, a także profesjonalnej tancerki Joe Goode Performance Group - Liz Burritt doprowadzili cały projekt do końca.

Ta utalentowana para młodych choreografów, której bodźcem do stworzenia choreografii stało się zainteresowanie alchemią, a więc ogólnie pojętym procesem transformacji nie tylko metali, ale przede wszystkim  człowieka, opracowała niebywale energetyczny i bardzo emocjonalny obraz mieszanych stylów: współczesnego tańca Tutting i baletu klasycznego. Agnieszka i John nie tylko stworzyli tę choreografię, ale również ją zatańczyli. Ich zasługą było także przemyślenie całości od strony oświetlenia, tak by ostatecznie światło stanowiło integralną część, wydobywającą z choreografii detale, podkreślającą ruch i nastrój kompozycji.

 

 Gratulujemy i jednocześnie jesteśmy pod wrażeniem. 

Comments:

Log in or register to leave comments