Rozmowa z Kinga Modjeską, dyrektor Teatru Scena Polonia

By: admin 23 June 2014

Tylko we śnie wszyscy możemy być dziećmi- rozmowa z Kinga Modjeską, dyrektor Teatru Scena Polonia

 

 Już 22 czerwca, o godzinie 4pm, na deskach Copernicus Center, kolejna premiera teatru Scena Polonia. Tym razem sięgacie po bajkę pt. ,,Alicja w Krainie Czarów". Skąd pomysł na wystawienie właśnie tej sztuki?

  

,,Alicja w Krainie Czarów" to arcydzieło literautry dziecięcej. Jedna z najbardziej znanych powieści, fascynujących kolejne pokolenia niezwykłą atmosferą i przedziwnymi perypetiami tytułowej bohaterki. Zdecydowałam się zaadaptować bajkę Lewisa Carolla na potrzeby naszej sceny, gdyż daje wiele ciekawych możliwości. Napisana w formie snu, to sygnał dla scenarzysty, i reżysera, że wszystko się może zdarzyć. Nawet najbardziej absurdalna sytuacja, czy postać, ma tutaj sens.

 

Co przyśniło się głównej bohaterce?

We śnie wszystko jest możliwe, a najpiękniejsze jest to, że śniąc, wszyscy możemy być dziećmi, nawet my dorośli. Wraz z nasza tytułową bohaterką,  spotkamy wiele tajemniczych postaci, które wyłaniają się niespodziewanie, i równie szybko znikają,  m.in ogromnego Pana Gąsienicę, tajemniczo uśmiechającego się do wszystkich Kota Dziwaka, Białego Królika, pędzącego na spotkanie z okrutną Królową Kier, Szaraka, Szalonego Kapelusznika, można tu coś zjeść i nagle zmienić się w olbrzyma, lub wypić płyn z buteleczki, i i stać się liliputem. Cóż to za miejsce?! Cóż za historia?! Tutaj nic nie jest logiczne, a słowa ,,niesłychana", ,,zaskakująca", i ,,niemożliwa" najlepiej oddają atmosferę tej krainy. 

 

Którzy bohaterowie ,,Alicji…" wzbudzają twoją najwiekszą sympatię?

Sęk w tym, że wszystkich lubię tak samo. Wszystkie postacie są bardzo kolorowe, i niesamowicie dziwaczne. Królik (Ewelina Zielińska) jest roztargniony, Kapelusznik (Bożena Chorabik) i Kot (Marcin Kowalik) to niezwykli ekscentrycy, Alicja (Arletta Gromek) bardzo ciekawa swojej podróży.

 

Do kogo adresowany jest spektakl ,,Alicja w krainie czarów"? 

Chcielibyśmy, aby spektakl zawarł w sobie dwie historie. Jedną adresowaną dla dzieci, drugą dla dorosłych. Dla najmłodszych będzie to fantastyczna podróż w magiczny świat pełen zdumiewających bohaterów, pięknych kostiumów, zaskakujacych zwrotów akcji, zabawnych wierszyków, piosenek, oraz ciekawych układów choreograficznych. Odwiedzi nas nawet magik, który będzie zabawiał Królową Kier i jej dwór. Dla dorosłych to możliwość odnalezienia własnych, dziecięcych marzeń. Muzyczna forma spektaklu ma służyć naszemu przesłaniu, i pomóc w kreowaniu tego dziwnego swiata. 

 

Kogo tym razem Scena Polonia zaprosiła do współpracy?  

Artystów, których znamy i cenimy. Ogromnie cieszę się z ponownego spotkania z Mieczysławem Wolnym, i Markiem Wilczyńskim, z którymi zrobiłam już kilka projektów wcześniej. Po raz pierwszy i mam nadzieję nie ostatni, aranżacje muzyczne wykonał Andrzej Balawender, bajecznie kolorowe kostiumy to praca Joanny Kapuścieńskiej (JoAnnka), której pomaga Anna Głowacka. Joasia odpowiedzialna jest również za dekoracje. To dzięki niej możemy w II akcie na dworze Królowej Kier, zatańczyć Krokieta, z pięknym flamingiem, a w sukni jej autorstwa czuję się jak prawdziwa okrutnica! (śmiech). A na scenie, zobaczymy cała plejadę mniej i bardziej dziwnych postaci, w które wcielą się: Bożena Chorabik, Arletta Gromek, Sylwia Kawa, Ewelina Zielińska, Grzegorz Chiliński, Marcin Kowalik, i Wojciech Zębala. Zaśpiewają wraz z nami dzieci z ABC Music Academy, oraz Studio Teatralengo Modjeska, które na stałe współpracuje z teatrem Scena Polonia. Zatańczy doskonale Państwu znany Teatr Tańca Wici. Przyśnijcie wraz z Nami cudowny sen Alicji. Zapraszamy! 

 

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

Niedziela, 22 czerwca 2014, godz. 4pm, Copernicus Center, Chicago                                           Scenariusz, Reżyseria Kinga Modjeska

Kostiumy: JoAnnka, Anna Głowacka 

Scenografia: JoAnnka

Aranżacje muzyczne: Mieczysław Wolny, Andrzej Balawender

Foto, plakat: Michal Janicki 

Make-up: Mariola Urbanek

Wspolpraca: Marek Wliczynski 

 

INFO, BILETY: 630-670- 6319,  www.scenapolonia.comwww.copernicustickets.comwww.bilety.com 

Ksiegarnia D&Z, oraz Biura Polameru (lokalizacje w Chicago, oraz Mt. Prospect, Harwood Hts)  

 

Comments:

Log in or register to leave comments