Ponad 60 Polskich Filmów w Hollywood!

By: BogusławSzedny 10 September 2015
13-ego Października 2015, samym sercu światowego kina rozpocznie się uroczysta Gala XVI Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles. Na czerwonym dywanie pojawią się dziesiątki znanych reżyserów, aktorów i producentów zarówno z Polski jak i Hollywood. Międzynarodowe jury przyzna nagrodę Hollywood Eagle Award w kategoriach filmu fabularnego, dokumnetu i animacji. W kategorii filmu krótkometrażowego Bridging the Borders Award i Adam Bratcher Music Debut Award w kategorii filmowego debiutu kompozytorskiego.
 
 
W ramach otwarcia festiwalu wyświetlony zostanie film "Obywatel" Jerzego Stuhra. Obraz ten otrzymał Specjalną Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Gdyni.
 
Swój udział w imprezie zapowiedzieli znakomici goście z Polski. Na uroczystej gali zobaczymy między innymi Tomasza Kota. Polski aktor zagrał w trzech filmach, które zostaną pokazane podczas festiwalu: "Żyć nie umierać", "Disco Polo" oraz "Bogowie".
 
Tegoroczną ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy w historii, jeden aktor zagrał aż w 7-miu pokazywanych filmach! Lukasz Simlat bo o nim mowa, również zapowiedział swój przyjazd do Stanów i pojawi się na czerwonym dywanie.
 
Organizatorzy spodziewają się około 4000 fanów polskiego kina zarówno ze Stanów jak i z Europy. Podczas pokazów wyświetlone zostaną między innymi: "Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, dramat wojenny "Warsaw 44" w reżyserii Jana Komasy, "Carte Blanche" Jacka Lusińskiego, "Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego oraz "Warsaw by night" Natalii Korynckiej-Gruz.
 
Przez dziesięć dni festiwalu widzowie będą mieli możliwość obejrzenia 20 filmów fabularnych, 14 dokumentów, 18 krótkometrażowych oraz 13 animacji. W sumie wyświetlonych zostanie ponad 60 filmów polskich twórców, które zostały wyprodukowane zarówno w Polsce jak i za granicą.
 
Od lat atmosferze festiwalu sprzyja lokalizacja, czyli samo Hollywood. W tegorocznej 16-tej edycji imprezy, dodatkowej wyjątkowości dodaje fakt, że po zdobyciu statuetki Oskara przez film "IDA", oczy międzynarodowych filmowców skierowane są właśnie na Polskę.
 
Polskie kino staje się coraz bardziej doceniane na świecie. Od lat absolwenci polskich uczelni filmowych pracują z najlepszymi. Choćby gość festiwalu z poprzednich lat - operator Janusz Kamiński, który przy wielu filmach współpracował z reżyserem Stevenem Spilbergiem (m.in.: "Lista Schindlera", "Szeregowiec Ryan", "Indiana Jones", "Lilcoln").
 
Przez ostatnie 15 lat na festiwalu pojawiło się wiele gwiazd światowego formatu takich jak: David Lynch, Ed Harris, Christopher Atkins, Jon Voight czy Billy Dee Williams znany z filmu Gwiezdne Wojny.
 
Co roku Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles dynamicznie się rozwija co doceniają zarówno uczestnicy jak i sponsorzy, którymi w XVI edycji są: Polski Instut Filmowy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polam, Polskie Stowarzyszenie Filmowe, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej w Los Angeles, Elma, Polish Center of Los Angeles, Cameras by Otto Nemenz, Helena Modjeska Art and Cultural Club, Shakespeare Vodka oraz Andrzej Dobrzyński.
 
Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles organizowany jest przez Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Filmowe. Misją tej non-profit organizacji jest edukowanie oraz informowanie na temat polskiej kultury oraz promocja polskiego kina w USA.
 
Więcej informacji na temat Festiwalu oraz bilety na tegoroczną Galę mozna znaleźć na: www.PolishFilmLA.org
 
 
Tekst: Bogusław Szedny

Comments:

Log in or register to leave comments