PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

By: admin 05 August 2015

Zaledwie 10 minut od siłowni, którą odwiedzam niemal każdego dnia, blisko skrzyżowania ulic 59th i Army Trial Rd w Bartlett, znajduje się bajkowa indyjska enklawa, zupełnie nie przystająca architekturą i panującą tam atmosferą do amerykańskich centrów handlowych i osiedli mieszkaniowych stanowiących krajobraz tej okolicy. Mowa o zamkniętym terenie, gdzie znajduje się kompleks hinduskich świątyń o nazwie BAPS Shri Swaminarayan Mandir, będących największym na świecie miejscem o takim charakterze, powstałym poza granicami Indiami. Budowa świątyń, mająca miejsce w okresie od 2002 do 2003 roku, trwała niespełna 16 miesięcy a tzw. robocizna była zupełnie za darmo, ponieważ pracą zajęły się 2 tysiące wolontariuszy z całego świata. Materiały, czyli przede wszystkim marmur, zostały sprowadzone w kawałkach z Indii oraz z Włoch. Dopiero w Chicago złożono z poszczególnych elementów wielkie budowle, które następnie w całości rzeźbiono ręcznie. Efekt misternej pracy tysięcy rąk zapiera dech w piersiach.

Na terenie BAPS, który można odwiedzać każdego dnia, w pierwszej kolejności wzrok przykuwa budynek z białego marmuru. Jest to świątynia Mandir. Tuż obok znajduje się rzeźbiony w drewnie Haveli, stanowiący siedzibę Cultural Center. Do obu budynków prowadzi haftowana w marmurze brama i przepiękne fontanny z wodą o różnych barwach. Po prostu bajka.

Mimo, że nad utrzymaniem tego obiektu czuwają dziesiątki osób, a każda z nich służy wszystkim turystom ciekawymi informacjami, dotyczącymi historii Indii i powstania świątyni, to mimo to, zarówno możliwość zwiedzania, jak i parking na terenie BAPS, są dla wszystkich bezpłatne.

Muszę jednak uczulić na pewną rzecz. Otóż w Mandir, jak i Haveli obowiązują pewne zasady. Mianowicie nie można mieć na sobie spodenek, bluzki na ramiączka czy sukienki mini. Zbyt roznegliżowane osoby otrzymują na czas pobytu w kompleksie specjalne ubrania. Nie można również chodzić wewnątrz obu budynków w butach. Należy je zostawić w wyznaczonym do tego miejscu. Pamiętajcie, żeby jednak zabrać skarpetki, bo ja niestety tego nie zrobiłam i chodząc gołymi stopami po lodowatych marmurowych posadzkach nabawiłam się zapalenia pęcherza

Jeśli nie macie planów na weekend… to już je macie. Miłego zwiedzania BAPS Shri Swaminarayan Mandir.

http://www.nlpwusa.com/

Najbliższe szkolenie

Bezpłatne Seminarium - Poznaj instrukcje samego siebie -  08-16-2015 12:00

Anna Barauskas (www.AnnaBarauskas.com) jest pierwszą Polką w Chicago, która uczyła się u samego dr Richarda Bandlera (współtwórcy NLP). Wciąż żyjący twórca programowania neurolingwistycznego osobiście nadał jej tytuł Licensed Trainer of Neuro-Linguistic Programming, dzięki czemu posiada ona uprawnienia do prowadzenia szkoleń i kursów z programowania neurolingwistycznego, które są akredytowane przez międzynarodową i jednocześnie największą na świecie organizację Society of NLP z siedzibą w USA.

 

Comments:

Log in or register to leave comments