Park Narodowy Zion – niezwykłe formacje skalne

By: admin 14 January 2016

Narodowy Park Zion

Nasz świat skrywa w sobie wiele przepięknych zakątków, malowniczych krajobrazów, które stworzyła natura. Jedne są bardziej znane, inne mniej. Jeżeli jednak fascynują Cię takie miejsca jak Wielki Kanion Kolorado, z pewnością zainteresuje Cię również leżący w jego pobliżu inny, amerykański park narodowy.

 

Około 250 km od Las Vegas, w południowo-zachodniej części stanu Utah, mieści się Park Narodowy Zion. Na powierzchni prawie 600 kilometrów kwadratowych znajduje się wiele niezwykłych formacji skalnych, pośród których wiją się wąskie labirynty, wysokie płaskowyże, strome urwiska, klify zbudowane z piaskowca o wysokości ponad 600 metrów, liczne wodospady i rzeki oraz kaniony, z czego największym jest Zion Canyon rzeki Virgin. Jest on również największą atrakcją parku.

Najwięcej turystów jest tam oczywiście od Marca do Listopada, my z naszym aparatem wybralismy się tam w połowie grudnia.

Krajobraz z jednej strony onieśmiela swoim ogromem, z drugiej - fascynuje uroczymi detalami na  stromych ścianach klifu. Mech i kaktusy otoczone białym puchem dodaja tylko uroku.

Z wyjątkiem dość tłocznego sezonu letniego możemy do woli, w ciszy napawać oczy kształtami i barwami kanionów, chodząc po licznych szlakach. Kanion Rzeki Dziewiczej oraz fantazyjne w swoim kształcie, barwne szczyty płaskowyżu są największą atrakcją Parku. Skały w kształcie wieżyc, pszczelich uli, grzybów i łuków zachwycają. W zwiazku z dużym oblodzeniem, nie mogliśmy sie wybrac na Angel Landings by podziwiać zapierającą dech w piersi panoramą, ale przeszliśmy szlak Emerald Pools oraz  Temple of Sinawava.

Dzięki temu, że padał deszcz i śnieg na szlaku byliśmy praktycznie sami, za wyjątkiem drogi. Mogliśmy podziwiać niezwykłe formacje.  Patrząc na niektóre skalne wieżyce doznaje się wrażenia podobnego do oglądania egipskich piramid czy świątyń Tajlandii. Podobnie jak w Kanionie Kolorado jest w tym widoku coś nadziemskiego.

Nic dziwnego, że pierwsi odkrywcy nadawali niektórym skałom odpowiednie do swojego majestatu nazwy:.Mamy więc Angels Landing (Podest Aniołów), Virgin Rivers Narrows(Wąwóz Rzeki Dziewiczej), The Three Patriarchs (Trzech Patriarchów - Abraham, Izaak, Jakub), Great White Throne (Wielki Biały Tron), Temple of Sinawava (Świątynia Sinawavy), Subway (Kanion z przeprawami wpław ), Observation's Point (Punkt Obserwacyjny), Emerald Pools (Szmaragdowe stawy).

Ważne :

Park Narodowy Zion otwarty jest przez 24 godziny na dobę każdego dnia w roku. Każda osoba odwiedzająca, zobowiązana jest do zakupu specjalnej przepustki, aby móc przebywać na jego terenie. Osoby, które wchodzą do parku pieszo bądź poruszają się rowerami lub motocyklami, zobowiązane są uiścić opłatę w wysokości 12 USD. Osoby poniżej 15 roku życia wchodzą za darmo. Koszt wjazdu samochodem to 25 USD. Karta ważna jest przez 7 dni. Po parku kursują specjalne autobusy, które zatrzymują się na dziewięciu przystankach. Najlepiej zwiedzać park od strony południowej. W znajdującym się tam Zion Visitor Center nie tylko kupimy niezbędne podczas wędrówki mapy, ale i dowiemy się więcej o atrakcjach.

Txt oraz zdj MMD

Comments:

Log in or register to leave comments