O korzyściach z globalnej zmiany diety

By: admin 06 May 2016

Naukowcy z Oxford Martin School uważają, że gdyby ludzkość spożywała mniej mięsa, a więcej roślin, to do roku 2050 można by uratować życie nawet 8 milionów osób, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 2/3, zmniejszyć wydatki na opiekę zdrowotną oraz uniknąć zniszczeń o wartości 1,5 biliona dolarów, do których może doprowadzić globalne ocieplenie. Wyniki ich badań opublikowano w PNAS.

Zespół pracujący pod kierunkiem doktora Marco Springmanna przeprowadził pierwsze szasunki dotyczące zmiany diety i jej wpływu na zdrowie oraz zmiany klimatyczne. To, co jemy, ma duży wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne. Niezrównoważona dieta, zawierająca mało warzyw i owoców, a dużo przetworzonego i czerwonego mięsa, jest odpowiedzialna za wiele chorób. Jednocześnie rolnictwo odpowiada za 1/4 emisji gazów cieplarnianych, jest więc jedną z głównych przyczyn zmian klimatycznych.

Naukowcy stworzyli więc modele dla czterech scenariuszy sięgających roku 2050. Jeden z nich przewidywał, że nic się nie zmieni, scenariusz, w którym przeciętny człowiek spożywa wymagane minimum warzyw i owoców oraz ogranicza spożycie czerwonego mięsa, cukru i kalorii, scenariusz wegetariański oraz scenariusz wegański.

Z obliczeń wynika, że gdyby przeciętny człowiek przestrzegał zaleceń współczesnej medycyny i żywił się tak, jak przewiduje to scenariusz 2., to do roku 2050 można by uniknąć 5,1 miliona zgonów. Dieta wegetariańska uratowałaby 7,3 miliona osób, a wegańska - 8,1 miliona. Za około połowę redukcji liczby zgonów odpowiada zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa, a za drugą połowę - większe spożycie warzyw, owoców oraz zmniejszenie liczby przyjmowanych kalorii. Przyjęcie drugiego scenariusza oznacza redukcję emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa o 29%, przy diecie wegetariańskiej redukcja ta wyniesie 63%, a przy wegańskiej - 70%.

Zmiana przyzwyczajeń ludzkości pozwoliłaby na zaoszczędzenie rocznie od 700 miliardów do biliona dolarów. To pieniądze wydawane obecnie na opiekę zdrowotną, ale również koszty związane z absencjami w pracy czy opieką ze strony np. rodziny. Globalna warość redukcji ryzyka zgonu została oszacowana na 9-13% światowego PKB, czyli na 20-30 bilionów dolarów. Z kolei korzyści ekonomiczne ze zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych mogą sięgnąć 570 bilionów dolarów.

Źródło: Oxford University

Comments:

Log in or register to leave comments