Letnie zmiany i nawyki

By: admin 08 June 2015

Zmiany są ciekawym tematem nie tylko w okresie noworocznym. Wakacje to czas dużych zmian dla rodzin z dziećmi. Szkoła się kończy i większość z nas stara się planować jak tu wypełnić czas naszym podopiecznym i nie tylko. To tez kolejny czas w kalendarzu, gdy wielu z nas wprowadza zmiany w życiu. Zmiany zawsze budziły emocje. Mówimy tu o wszystkim, o nowym członku  rodziny, nowej diecie, przeprowadzce, nowej pracy, zmianie statusu małżeńskiego, czy o nowych kolorach na ścianach. Zmiany wymagają konsekwencji, motywacji i mocnej siły zaparcia, tak często czytamy w mądrych magazynach. Pokażmy naszym przykładem dzieciom, ze zmiany można polubić i że są potrzebne w życiu. Uczą pokory, kształtują, często motywują do dalszych działań.

Zastanówmy się przez moment ile razy zaczynaliśmy coś nowego nie kończąc tego…Można próbować w nieskończoność, ale czy na dłuższą metę ma to sens? A może postarać się zacząć krok po kroku, nie zrażając się po drodze małymi niepowodzeniami?

Nowe zmiany wymagają od nas przestrzeni i otwartości. Zaczynając parę lat temu moja przygodę z minimalizmem poznałam też wiele ciekawych możliwości rozwoju osobistego w tym kreowania miejsca na nowa zmianę.

Postaram się przybliżyć Państwu ten proces na moim przykładzie.

1.Każda myśl, chęć czy plan wymaga od nas przede wszystkim akcji i działania. Zacznijmy od tego!

2. Najważniejsze aby wybrać jedna zmianę, które chcemy wprowadzić w życie. Jedną! Na inne przyjdzie odpowiedni moment.

3. Skupienie się na jednej prostej zmianie, początkowy entuzjazm, późniejsze problemy z nią związane (zawsze takowe są) pozwoli nam to przetrwać i być konsekwentnym.

4. Gdy już wybierzemy jeden konkretny nawyk, zmianę w naszym życiu skupmy się na tym poprzez sprawdzanie się, zapisywanie, przypominajmy sobie  czym tylko się da, warto tez powiedzieć o tym komuś bliskiemu, aby mieć wsparcie w ciężkich momentach.

Wprowadzanie paru zmian na raz w życie jak np. nowa dieta, ćwiczenia, czy picie większej ilości wody w większości przypadków upada w błyskawicznym czasie. Nie dajemy rady, za dużo zmian w za krótkim odstępie czasu. Szybko się poddajemy, uważając, że nie ma to sensu. Zmian trzeba się nauczyć, należy je wprowadzić w życie jak zwyczaj mycia zębów, a najważniejsze to krok po kroku.

Moje zmiany dojrzewały wraz ze mną. Uczyłam się wszystkiego stopniowo oczywiście popełniając błędy. Dalej się uczę, dokładam sobie często nowe zadania i wprowadzam je w życie. Na tym polega moja wizja rozwoju i pracy nad sobą. Nie mam czasu na wszystko, ale uczę się ten czas sobie organizować. Nie zawsze jest to łatwe, ale właśnie to „zdrowe zasady” życia mi  w tym pomagają.

Przykłady:

  • Wczesne wstawanie (4:30-5am)
  • Picie szklanki letniej wody z rana.
  • Medytacja każdego dnia przez parę minut.
  • Yoga lub lekkie rozciąganie przez parę minut.
  • Pisanie z rana powiązane z pracą.

To tylko parę moich zmian. Zmian, dzięki którym jestem zdrowsza, bardziej zorganizowana i szczęśliwa. Każdy ma swoje upodobania i swoje wizje na lepsze jutro. Życzę tylko, aby udało się Państwu wprowadzić takie zmiany krok po kroku i aby te zmiany się utrzymały. Teraz gdy za oknem słonce, przyroda w pełni życia, to najlepszy czas na tego typu eksperymenty. Zacznijmy od siebie, od swoich przyzwyczajeń, a potem naszym przykładem pokażmy dzieciom, że można, że się da jak się tylko bardzo czegoś CHCE.

Dużo słońca i uśmiechu w te nadchodzące letnie dni.

Pozdrawiam,

Karolina Dolecka

Health Counselor

www.multimultimama.com

www.wellnessforeternity.com (strona w trakcie modernizacji)

kdolecka@yahoo.com

Comments:

Log in or register to leave comments