Joga Dla Każdego

By: admin 08 August 2014

Wszyscy wiemy, że powinniśmy dbać o siebie.  W szczególności dbać o swoje zdrowie i pielęgnować je. Odpowiednio zbilansowana dieta, ruch, regularne ćwiczenia oraz czas na wypoczynek, relaks – to wszystko wiemy , ale... życie....swoje.  Będąc w ciągłym biegu, z nadmiarem obowiązków, zapominamy o sobie i swoich potrzebach. Chroniczny brak czasu i stres powodują, że nie robimy tego,   czego naprawdę potrzebujemy.

Zatrzymajmy się na chwilę, otwórzmy oczy. Wolny wieczór lub popołudnie? Może teraz jest odpowiedni moment by pójść na lekcję jogi.

Joga jest dyscypliną, która pozwoli nam zbalansować ciało, umysł i duszę. I chociaż wiele osób podchodzi do jogi sceptycznie, zyskuje ona coraz więcej zwolenników. Rozmawiam z panią Sabiną Barnak, instruktorką jogi.

 

  1. Sabina, skąd w ogóle wywodzi się kultura jogi?

Joga wywodzi się  z filozofii indyjskiej zajmującej się związkami pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Jest to dyscyplina, która to wszystko integruje, a w rezultacie prowadzi do samoudoskonalenia poprzez akceptację samego siebie. Joga jest więc swoistą szkołą filozofii i psychologii. Usystematyzowana została około 2000 lat temu, choć jej początki i historyczne ślady odnajdujemy dużo wcześniej.

 

2.  Jak dawno zaczęła się Twoja przygoda z jogą?

Jestem absolwentką artystycznej uczelni Columbia College Chicago. Studiowałam taniec, który jest również pasją mego życia. Uczelnia proponowała różne możliwości zajęć ruchowych, a jedną z nich była joga. W ten sposób zapoznałam się z tą dyscypliną i pokochałam ją. Od samego początku miałam okazję studiowania tej dziedziny w profesjonalny sposób, co jest sprawą niezwykle ważną, gdyż niekompetentny i nieświadomy nauczyciel może nie tylko zrazić adeptów jogi, ale przyczynić się do poważnych urazów wynikających z nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Po skończeniu studiów postanowiłam kontynuować naukę jogi i zgłębiać wiedzę w Chicago Yoga Center. Wybór podyktowany był tym, iż centrum  jest aprobowane i  uznane przez Yoga Alliance. Obecnie jestem już certyfikowanym przez CYC nauczycielem jogi.

 

3. Czy to prawda , że joga to nie tylko ćwiczenia, ale tryb życia, oddychania, odżywiania się, a nawet myślenia?

Słowo Joga ma wiele znaczeń. Jednym z nich jest: ujarzmianie i związane jest z opanowaniem nie tylko naszego ciała, ale również  umysłu, który jak wiemy albo i też nie zdajemy sobie z tego sprawy – pracuje bez wytchnienia. Ludzie często utożsamiają się z myślami, które generuje nieujarzmiony umysł, a to prowadzi  do pozbawienia ich energii życiowej, nerwic, depresji i innych chorób. Nie zdają sobie sprawy z tego, że są czymś więcej niż chaotycznie płynącymi myślami, a co za tym idzie – nie mogą odkryć prawdziwej natury ludzkiej! Innym znaczeniem Jogi jest: droga. I tutaj pragnę dodać, że joga poprzez praktykowanie daje bardzo szybkie, dające się łatwo zauważyć efekty, gdyż obejmuje wszystko co z człowiekiem związane: ciało, umysł i duszę. W koncu joga to: zjednoczenie. Człowiek dąży do doskonałości i próbuje różnych dróg, ale często nie bierze pod uwagę wszystkich aspektów ludzkiej egzystencji. Kiedy skoncentrujemy się np. tylko na ciele zaniedbując umysł i wnętrze, to nie uzyskamy harmonii, a co za tym idzie doskonałości, do której dążymy. Gdybym chciała ująć to jednym słowem, to najbardziej adekwatnym jest chyba: świadomość.

Wspomniałaś o oddechu i chyba  nie bez powodu,  bo mówiąc o jodze, nie możemy pominąć i tej kwestii. Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się o świadomym oddechu, nie dowierzałam, że jest on tak istotnym narzędziem w samodoskonaleniu. Okazuje się, że to nie tylko proces biologiczny, ale też emocjonalny i nasza psychika jest z nim mocno powiązana. Ileż razy w ciągu dnia zmienia się jego rytmiczność pod wpływem tego co przeżywamy, albo pod wpływem myśli jakie nas nawiedzają. Często nasz oddech staje się nerwowy, płytki i nie odżywia dostatecznie ciała. Osłabiony zostaje system immunologiczny, a nasze  ciała chorują. Ludzie szcześliwi, optymiści oddychaja “pełną piersią”, głęboko i dlatego rzadziej zapadają na zdrowiu.

Od dziecka uczono nas różnych pożytecznych rzeczy, szkolono nas w czytaniu, pisaniu, ale rzadko kiedy dawano wskazówki jak oddychać.  Okazuje się, że kiedy oddychamy świadomie, koncentrując się na samym procesie oddychania, czyli obserwując a raczej odczuwając powietrze wpływające przez nozdrza, idące w głąb naszego ciała – uwalniamy umysł. Pozwalamy odpłynąć naszym myślom i problemom, tworząc przestrzeń, w której wreszcie możemy poczuć, że żyjemy. Wszystkie asany (pozycje) jogi  i przechodzenie z jednej w drugą powiązane są wdechem i wydechem, dzięki czemu zaczynamy w pełni wykorzystywać układ oddechowy. Rozszerzają nam się płuca, dotleniamy cały organizm z sercem i mózgiem włącznie. W każdym ćwiczeniu energia pobierana podczas wdechu, rozprowadzana jest równomiernie po całym ciele, które staje się dotlenione i naenergetyzowane.

Jeśli chodzi o sposób odżywiania powiązany z jogą, to chociaż joga ma wiele założeń podyktowanych harmonią i niekrzywdzeniem innych, to jednak stawia też na indywidualny wybór i człowiek może szukać dla siebie, to co z nim najbardziej rezonuje, a odsuwać wszystko z czym w danej chwili się nie zgadza. Jednak podążając ścieżką  wewnętrznego rozwoju, stajemy się bardziej świadomi a zatem wrażliwi i wyczuleni na cierpienia innych, w szczególności tych, którzy  nie mogą się bronić. Dlatego też wielu ludzi uprawiających jogę odchodzi od tradycji jedzenia mięsa. Każda akcja jaką podejmujemy ma swoje skutki,  wiec spożywaniem mięsa stajemy się w pewnym sensie udziałowcami w pozyskaniu tego pokarmu. To zaburza harmonię i spokój nie tylko nasz, ale również tych istot. W przypadku praktykowania jogi pewne nawyki żywieniowe  wcześniej czy później, bez żadnych nacisków same się pojawią,

 

4. Czy to prawda, że tylko jogini z Indii mogą nauczać o jodze?

Chociaż joga wywodzi się z tradycji wschodnich i początkowo była nieznana i niedoceniana przez ogół na Zachodzie, zaczyna przeżywać swój rozkwit.  Ludzie przekonują się do tej dyscypliny i coraz śmielej po nią sięgają. Obecnie mamy wielu wykwalifikowanych nauczycieli jogi na całym świecie  nie tylko na Wschodzie.

W życiu sprawdza się to, co przynosi dobre rezultaty i kiedy obserwujemy zdrowe i wiecznie młode ciała tych, którzy uprawiają jogę i ich jasne umysły, nie trudno wysnuć wnoski, że joga ma dobroczynne działanie na człowieka. Często zdarza się, że nawet lekarze zalecają jogę w niektórych dolegliwościach.

Człowiek wyposażony jest w dwie półkule mózgowe. Lewa półkula odpowiedzialna jest za logikę, a prawa za wyobraźnie, intuicję duchowość. Osoby z dominującą jedną połkulą mózgową często nie mogą odnaleźć balansu i harmonii. Ważną więc sprawą jest by uzyskać równowagę pomiędzy tymi dwiema półkulami. Wówczas nasza osobowość staje się zrównoważona i potrafimy równocześnie ogarnąć świat duchowy i materialny. Mam nawet swoją teorię na temat funkcjonowania świata i nasuwają mi się pewne analogie w związku z ludzkim mózgiem. Dla  mnie świat jest podzielony  na Wschód i Zachód. Wschód to jakby prawa półkula, a wyrachowany i oparty na logicznym myśleniu Zachód - lewa.

I tak jak w poszczególnych ludziach z dominująca jedna półkulą brak harmonii tak i świat jest jej pobawiony, bo w jedym miejscu kuli ziemskiej brak uduchowienia (nie mylić z pobożnością) rządzi logika,  a inne strony świata są  tego pozbawione.  Dlatego cieszy mnie bardzo, że nie tylko joga ale również Vedic Art, czyli przełożona na dostępny dla człowieka zachodu język - mądrość wedyjska - przenika na Zachód. To idealny sposób na zrównoważenie świata. Na nic się zda walka pomiędzy jednym a drugim i odwieczny podział. Walka zawsze rodzi walkę, a światu potrzebne jest zrozumienie, akceptacja, świadomość i równowaga, które jeśli poskromimy niskie uczucia, są na wyciągnięcie ręki.

            Piękne jest dla mnie to, że żyjemy w czasach, w których ludzie Zachodu zaczynają rozumieć, że im mniej chaosu w umyśle, tym mniej chaosu w życiu, że im mniej walki w sercach, tym więcej pokoju na świecie. Wszystko jest ze sobą powiązane a nasze myśli i przekonania kształtuja naszą rzeczywisytość. Joga pozwala nam się wyciszyć i zbalansować półkule mózgowe a to z kolei przekłada się na  jakość ludzkiego życia. 

            Uważam, że nie tylko jogini mogą nauczac jogi, bo ona jest dla wszystkich i każdemu służy jednakowo, bez względu na kolor skóry, wiek czy religię.

 

5. Czy każdy może uprawiać jogę? Czy są jakieś granice wieku, przeciwskazania itp.?

Starożytne zasady jogi mowią nam,  że jednym z głównych zadań jogi jest usunięcie blokad, które utrudniają naturalne funkcjonowanie naszego organizmu. Brzmi to bardzo prosto, ale zaprzecza stereotypowemu myśleniu, że nasze problemy spowodowane są różnymi brakami. Joga nas uczy, że wszystko co jest niezbędne dla naszego zdrowia już posiadamy. Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich, bez względu na wiek, fizyczne i psychiczne zahamowania, bo jeśli jest oddech i umysł – co każdy przecież posiada - zaczyna się joga.

Istotną sprawą jest stosować się do wskazówek instruktora, ponieważ wtedy nie tylko skupiamy się na teraźniejszości, ale rowież dowiadujemy się czy dana pozycja jest dla nas bezpieczna.

Przed rozpoczęciem  sesji ważne jest aby powiadomić instruktora o urazach i problemach zdrowotnych. W ten sposób instruktor może się do tego dostosować i wprowadzić odpowiednie zmiany.

6. Czy uprawiając jogę można poprawić swoją kondycję i schudnąć?

Chociaż trwanie w asanie nie jest zwyczajowo rozumianym  ćwiczeniem dynamicznym powoduje  jednak zużycie energii, a więc jest to pewien wysiłek fizyczny.  Jednak przede wszystkim asany są  pozycjami wzmacniającymi mięśnie. W przypadku gdy wykonywane są one bezwysiłkowo to w mięśniach znika napięcie powodując ich rozluźnienie. Znikają nerwobóle.  Asany oddziaływują na fizjologię człowieka poprzez zwiększenie ruchomości w stawach międzykręgowych, co powoduje poprawę warunków krążenia w naczyniach kręgosłupa oraz poprawę dokrwienia mózgu, nie mówiąc już o masażu narządów wewnętrznych i oddziaływaniu na gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz na zwoje nerwowe. Pobudzony jest również system trawienny, a więc odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama.

7. Jak długo powinny trwać ćwiczenia i jak intensywnie?

Zajęcia jogi trwają około 1:15min.  Można znaleźć sesje, które trwają 45min i również trzygodzinne. Można również samemu w domu robić choćby przez 10 min. Intensywność zależy od stylu jogi i również od planów instruktora. Istotne też jest aby było zaznaczone czy dana sesja bedzie bardziej intensywna lub bardziej łagodna. 

 

8. Jak przekonałabyś osobę, która wciąż się waha w podjęciu decyzji o praktykowaniu jogi?

            Najlepiej spróbować samemu, aby przekonać się w jaki sposób to nam służy. Ludzie po pewnym czasie zauważają, że stają się bardziej wyciszeni, mniej przytłoczeni problemami, a więc depresja ustępuje, poprawia się jakość snu. Bardzo często ludzie, którzy mieli problemy ruchowe nadmieniają, że mają wreszcie swobodę np.sznurując buty, lub cofając samochodem, kiedy wreszcie ich ciało bez bólu i blokad  może łatwo wykonać skręt.

 

9. Proszę powiedzić gdzie i kiedy odbywają się zajęcia, które pani prowadzi?

Zajęcia The Yoga Garden odbywają się w sali baletowej Studia Jump przy 4008 N. Nashville ave. (skrzyżowanie Irving Park i Oak Park) w trakcie wakacji trzy razy w tygodniu. Ponieważ korzystamy z ładnej pogody, niekiedy joga odbywa się na wolnym powietrzu w parku i wówczas informuję o tym na FB stronie www.facebook.com/yogagardenchicago lub www.yogagardenchicago.com .

W trakcie  roku szkolnego będzie trochę inny harmonogram i rozpocznę również klasy weekednowe dlatego też proszę o sprawdzanie mojej strony. Jeśli chętni na zajęcia jogi będą mieli jakieś sugestie czy życzenia odnośnie godzin i  dni proszę również o kontakt na FB lub na email barnaksabina@gmail.com

 

Dziękuję za rozmowę, a naszych czytelników zapraszamy serdecznie na zajęcia.

Jeśli nie spróbujemy, to nie dowiemy się czy joga będzie nam odpowiadać…

Wszyscy wiemy, że powinniśmy dbać o siebie.  W szczególności dbać o swoje zdrowie i pielęgnować je. Odpowiednio zbilansowana dieta, ruch, regularne ćwiczenia oraz czas na wypoczynek, relaks – to wszystko wiemy , ale... życie....swoje.  Będąc w ciągłym biegu, z nadmiarem obowiązków, zapominamy o sobie i swoich potrzebach. Chroniczny brak czasu i stres powodują, że nie robimy tego,   czego naprawdę potrzebujemy.

Zatrzymajmy się na chwilę, otwórzmy oczy. Wolny wieczór lub popołudnie? Może teraz jest odpowiedni moment by pójść na lekcję jogi.

Joga jest dyscypliną, która pozwoli nam zbalansować ciało, umysł i duszę. I chociaż wiele osób podchodzi do jogi sceptycznie, zyskuje ona coraz więcej zwolenników. Rozmawiam z panią Sabiną Barnak, instruktorką jogi.

 

  1. Sabina, skąd w ogóle wywodzi się kultura jogi?

Joga wywodzi się  z filozofii indyjskiej zajmującej się związkami pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Jest to dyscyplina, która to wszystko integruje, a w rezultacie prowadzi do samoudoskonalenia poprzez akceptację samego siebie. Joga jest więc swoistą szkołą filozofii i psychologii. Usystematyzowana została około 2000 lat temu, choć jej początki i historyczne ślady odnajdujemy dużo wcześniej.

 

2.  Jak dawno zaczęła się Twoja przygoda z jogą?

Jestem absolwentką artystycznej uczelni Columbia College Chicago. Studiowałam taniec, który jest również pasją mego życia. Uczelnia proponowała różne możliwości zajęć ruchowych, a jedną z nich była joga. W ten sposób zapoznałam się z tą dyscypliną i pokochałam ją. Od samego początku miałam okazję studiowania tej dziedziny w profesjonalny sposób, co jest sprawą niezwykle ważną, gdyż niekompetentny i nieświadomy nauczyciel może nie tylko zrazić adeptów jogi, ale przyczynić się do poważnych urazów wynikających z nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń. Po skończeniu studiów postanowiłam kontynuować naukę jogi i zgłębiać wiedzę w Chicago Yoga Center. Wybór podyktowany był tym, iż centrum  jest aprobowane i  uznane przez Yoga Alliance. Obecnie jestem już certyfikowanym przez CYC nauczycielem jogi.

 

3. Czy to prawda , że joga to nie tylko ćwiczenia, ale tryb życia, oddychania, odżywiania się, a nawet myślenia?

Słowo Joga ma wiele znaczeń. Jednym z nich jest: ujarzmianie i związane jest z opanowaniem nie tylko naszego ciała, ale również  umysłu, który jak wiemy albo i też nie zdajemy sobie z tego sprawy – pracuje bez wytchnienia. Ludzie często utożsamiają się z myślami, które generuje nieujarzmiony umysł, a to prowadzi  do pozbawienia ich energii życiowej, nerwic, depresji i innych chorób. Nie zdają sobie sprawy z tego, że są czymś więcej niż chaotycznie płynącymi myślami, a co za tym idzie – nie mogą odkryć prawdziwej natury ludzkiej! Innym znaczeniem Jogi jest: droga. I tutaj pragnę dodać, że joga poprzez praktykowanie daje bardzo szybkie, dające się łatwo zauważyć efekty, gdyż obejmuje wszystko co z człowiekiem związane: ciało, umysł i duszę. W koncu joga to: zjednoczenie. Człowiek dąży do doskonałości i próbuje różnych dróg, ale często nie bierze pod uwagę wszystkich aspektów ludzkiej egzystencji. Kiedy skoncentrujemy się np. tylko na ciele zaniedbując umysł i wnętrze, to nie uzyskamy harmonii, a co za tym idzie doskonałości, do której dążymy. Gdybym chciała ująć to jednym słowem, to najbardziej adekwatnym jest chyba: świadomość.

Wspomniałaś o oddechu i chyba  nie bez powodu,  bo mówiąc o jodze, nie możemy pominąć i tej kwestii. Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się o świadomym oddechu, nie dowierzałam, że jest on tak istotnym narzędziem w samodoskonaleniu. Okazuje się, że to nie tylko proces biologiczny, ale też emocjonalny i nasza psychika jest z nim mocno powiązana. Ileż razy w ciągu dnia zmienia się jego rytmiczność pod wpływem tego co przeżywamy, albo pod wpływem myśli jakie nas nawiedzają. Często nasz oddech staje się nerwowy, płytki i nie odżywia dostatecznie ciała. Osłabiony zostaje system immunologiczny, a nasze  ciała chorują. Ludzie szcześliwi, optymiści oddychaja “pełną piersią”, głęboko i dlatego rzadziej zapadają na zdrowiu.

Od dziecka uczono nas różnych pożytecznych rzeczy, szkolono nas w czytaniu, pisaniu, ale rzadko kiedy dawano wskazówki jak oddychać.  Okazuje się, że kiedy oddychamy świadomie, koncentrując się na samym procesie oddychania, czyli obserwując a raczej odczuwając powietrze wpływające przez nozdrza, idące w głąb naszego ciała – uwalniamy umysł. Pozwalamy odpłynąć naszym myślom i problemom, tworząc przestrzeń, w której wreszcie możemy poczuć, że żyjemy. Wszystkie asany (pozycje) jogi  i przechodzenie z jednej w drugą powiązane są wdechem i wydechem, dzięki czemu zaczynamy w pełni wykorzystywać układ oddechowy. Rozszerzają nam się płuca, dotleniamy cały organizm z sercem i mózgiem włącznie. W każdym ćwiczeniu energia pobierana podczas wdechu, rozprowadzana jest równomiernie po całym ciele, które staje się dotlenione i naenergetyzowane.

Jeśli chodzi o sposób odżywiania powiązany z jogą, to chociaż joga ma wiele założeń podyktowanych harmonią i niekrzywdzeniem innych, to jednak stawia też na indywidualny wybór i człowiek może szukać dla siebie, to co z nim najbardziej rezonuje, a odsuwać wszystko z czym w danej chwili się nie zgadza. Jednak podążając ścieżką  wewnętrznego rozwoju, stajemy się bardziej świadomi a zatem wrażliwi i wyczuleni na cierpienia innych, w szczególności tych, którzy  nie mogą się bronić. Dlatego też wielu ludzi uprawiających jogę odchodzi od tradycji jedzenia mięsa. Każda akcja jaką podejmujemy ma swoje skutki,  wiec spożywaniem mięsa stajemy się w pewnym sensie udziałowcami w pozyskaniu tego pokarmu. To zaburza harmonię i spokój nie tylko nasz, ale również tych istot. W przypadku praktykowania jogi pewne nawyki żywieniowe  wcześniej czy później, bez żadnych nacisków same się pojawią,

 

4. Czy to prawda, że tylko jogini z Indii mogą nauczać o jodze?

Chociaż joga wywodzi się z tradycji wschodnich i początkowo była nieznana i niedoceniana przez ogół na Zachodzie, zaczyna przeżywać swój rozkwit.  Ludzie przekonują się do tej dyscypliny i coraz śmielej po nią sięgają. Obecnie mamy wielu wykwalifikowanych nauczycieli jogi na całym świecie  nie tylko na Wschodzie.

W życiu sprawdza się to, co przynosi dobre rezultaty i kiedy obserwujemy zdrowe i wiecznie młode ciała tych, którzy uprawiają jogę i ich jasne umysły, nie trudno wysnuć wnoski, że joga ma dobroczynne działanie na człowieka. Często zdarza się, że nawet lekarze zalecają jogę w niektórych dolegliwościach.

Człowiek wyposażony jest w dwie półkule mózgowe. Lewa półkula odpowiedzialna jest za logikę, a prawa za wyobraźnie, intuicję duchowość. Osoby z dominującą jedną połkulą mózgową często nie mogą odnaleźć balansu i harmonii. Ważną więc sprawą jest by uzyskać równowagę pomiędzy tymi dwiema półkulami. Wówczas nasza osobowość staje się zrównoważona i potrafimy równocześnie ogarnąć świat duchowy i materialny. Mam nawet swoją teorię na temat funkcjonowania świata i nasuwają mi się pewne analogie w związku z ludzkim mózgiem. Dla  mnie świat jest podzielony  na Wschód i Zachód. Wschód to jakby prawa półkula, a wyrachowany i oparty na logicznym myśleniu Zachód - lewa.

I tak jak w poszczególnych ludziach z dominująca jedna półkulą brak harmonii tak i świat jest jej pobawiony, bo w jedym miejscu kuli ziemskiej brak uduchowienia (nie mylić z pobożnością) rządzi logika,  a inne strony świata są  tego pozbawione.  Dlatego cieszy mnie bardzo, że nie tylko joga ale również Vedic Art, czyli przełożona na dostępny dla człowieka zachodu język - mądrość wedyjska - przenika na Zachód. To idealny sposób na zrównoważenie świata. Na nic się zda walka pomiędzy jednym a drugim i odwieczny podział. Walka zawsze rodzi walkę, a światu potrzebne jest zrozumienie, akceptacja, świadomość i równowaga, które jeśli poskromimy niskie uczucia, są na wyciągnięcie ręki.

            Piękne jest dla mnie to, że żyjemy w czasach, w których ludzie Zachodu zaczynają rozumieć, że im mniej chaosu w umyśle, tym mniej chaosu w życiu, że im mniej walki w sercach, tym więcej pokoju na świecie. Wszystko jest ze sobą powiązane a nasze myśli i przekonania kształtuja naszą rzeczywisytość. Joga pozwala nam się wyciszyć i zbalansować półkule mózgowe a to z kolei przekłada się na  jakość ludzkiego życia. 

            Uważam, że nie tylko jogini mogą nauczac jogi, bo ona jest dla wszystkich i każdemu służy jednakowo, bez względu na kolor skóry, wiek czy religię.

 

5. Czy każdy może uprawiać jogę? Czy są jakieś granice wieku, przeciwskazania itp.?

Starożytne zasady jogi mowią nam,  że jednym z głównych zadań jogi jest usunięcie blokad, które utrudniają naturalne funkcjonowanie naszego organizmu. Brzmi to bardzo prosto, ale zaprzecza stereotypowemu myśleniu, że nasze problemy spowodowane są różnymi brakami. Joga nas uczy, że wszystko co jest niezbędne dla naszego zdrowia już posiadamy. Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich, bez względu na wiek, fizyczne i psychiczne zahamowania, bo jeśli jest oddech i umysł – co każdy przecież posiada - zaczyna się joga.

Istotną sprawą jest stosować się do wskazówek instruktora, ponieważ wtedy nie tylko skupiamy się na teraźniejszości, ale rowież dowiadujemy się czy dana pozycja jest dla nas bezpieczna.

Przed rozpoczęciem  sesji ważne jest aby powiadomić instruktora o urazach i problemach zdrowotnych. W ten sposób instruktor może się do tego dostosować i wprowadzić odpowiednie zmiany.

6. Czy uprawiając jogę można poprawić swoją kondycję i schudnąć?

Chociaż trwanie w asanie nie jest zwyczajowo rozumianym  ćwiczeniem dynamicznym powoduje  jednak zużycie energii, a więc jest to pewien wysiłek fizyczny.  Jednak przede wszystkim asany są  pozycjami wzmacniającymi mięśnie. W przypadku gdy wykonywane są one bezwysiłkowo to w mięśniach znika napięcie powodując ich rozluźnienie. Znikają nerwobóle.  Asany oddziaływują na fizjologię człowieka poprzez zwiększenie ruchomości w stawach międzykręgowych, co powoduje poprawę warunków krążenia w naczyniach kręgosłupa oraz poprawę dokrwienia mózgu, nie mówiąc już o masażu narządów wewnętrznych i oddziaływaniu na gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz na zwoje nerwowe. Pobudzony jest również system trawienny, a więc odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama.

7. Jak długo powinny trwać ćwiczenia i jak intensywnie?

Zajęcia jogi trwają około 1:15min.  Można znaleźć sesje, które trwają 45min i również trzygodzinne. Można również samemu w domu robić choćby przez 10 min. Intensywność zależy od stylu jogi i również od planów instruktora. Istotne też jest aby było zaznaczone czy dana sesja bedzie bardziej intensywna lub bardziej łagodna. 

 

8. Jak przekonałabyś osobę, która wciąż się waha w podjęciu decyzji o praktykowaniu jogi?

            Najlepiej spróbować samemu, aby przekonać się w jaki sposób to nam służy. Ludzie po pewnym czasie zauważają, że stają się bardziej wyciszeni, mniej przytłoczeni problemami, a więc depresja ustępuje, poprawia się jakość snu. Bardzo często ludzie, którzy mieli problemy ruchowe nadmieniają, że mają wreszcie swobodę np.sznurując buty, lub cofając samochodem, kiedy wreszcie ich ciało bez bólu i blokad  może łatwo wykonać skręt.

 

9. Proszę powiedzić gdzie i kiedy odbywają się zajęcia, które pani prowadzi?

Zajęcia The Yoga Garden odbywają się w sali baletowej Studia Jump przy 4008 N. Nashville ave. (skrzyżowanie Irving Park i Oak Park) w trakcie wakacji trzy razy w tygodniu. Ponieważ korzystamy z ładnej pogody, niekiedy joga odbywa się na wolnym powietrzu w parku i wówczas informuję o tym na FB stronie www.facebook.com/yogagardenchicago lub www.yogagardenchicago.com .

W trakcie  roku szkolnego będzie trochę inny harmonogram i rozpocznę również klasy weekednowe dlatego też proszę o sprawdzanie mojej strony. Jeśli chętni na zajęcia jogi będą mieli jakieś sugestie czy życzenia odnośnie godzin i  dni proszę również o kontakt na FB lub na email barnaksabina@gmail.com

 

Dziękuję za rozmowę, a naszych czytelników zapraszamy serdecznie na zajęcia.

Jeśli nie spróbujemy, to nie dowiemy się czy joga będzie nam odpowiadać…

 

***Z przyczyn od nas niezależnych wydaniu prasowym nazwisko autora zdjęć zostały pominięte. Bardzo przepraszamy za pomyłkę. Redakcja

Zdjęcia autorstwa pani Magdaleny Switek.

Wywiad przeprowadziła  Marta Zawadzka. 

Comments:

Log in or register to leave comments