Jak zrobić ozdoby z domowej masy porcelanowej? - KURS!!!

By: Case Of Angels 05 February 2014

Tym razem użyłam masę ze skrobi kukurydzanej i sody oczyszczonej. Nie ma chyba jakiejś konkretniej nazwy na tą masę ale jest bardzo podobna do zimnej porcelany. Jest bardzo jedwabista, plastyczna, do łączenia elementów używa się odrobiny wody. Wydaje się być z czasem troszkę mniej elastyczna niż masa solna, szczególnie jeśli chodzi o większe projekty. Po wypieczeniu wygląda jak kreda, jest bardzo gładka i biała. W niektórych przypadkach kolor jest wielką zaletą np. kiedy robimy gwiazdki czy bałwanki. Można ją malować po wysuszeniu lub kiedy jest świeża dodać barwik/farby.

Przepis na masę :
1/2 miarki skrobi kukurydzanej
3/4 miarki wody
1 miarka sody oczyszczonej


Wszystko razem wrzucamy do garnka i gotujemy na małym ogniu cały czas mieszają. Dość szybko zaczyna gęstnieć, wiec trzeba uważać aby nie przypalić. Zdejmujemy z ognia i przykrywamy na chwilkę mokrym ręcznikiem albo przykrywką do ostygnięcia aby nas nie poparzyła. Gdyby była za bardzo lepiąca można podsypać skrobią kukurydzianą.

Praca z tą masa wygląda tak samo jak z masa solną ,choć mam wrażenie ze szybciej wysycha ale można zwilżyć ręce i znów robi się plastyczna.
Dla potrzeb wypróbowania masy zrobiłam prosty wzór ale można zrobić coś bardziej komplikowanego. Ze względu na to ze czas suszenia nie jest długi, użyłam stempelków na świeżą masę. W masie solnej, farby, tusze potrafią zmienić kolor na "brudny" jak są za długo suszone.
Czas suszenia jest zaskakująco krótki -1,5 godziny w 175 F. Bez piekarnika : jeden, dwa dni.
Porada: Jak zapomnimy zrobić dziurki do powieszania , świetnie się sprawdza wierkarka męża. :)

Kinga
Rogalska

caseofangels.com

https://www.facebook.com/CaseOfAngels

Miłego lepienia!

Comments:

Log in or register to leave comments