DLACZEGO MNIE NIE SŁUCHASZ???

By: Marta 07 August 2013

Znalazłam ten artykuł ostatnio szukając materiału do szkoleń. Mam nadzieje, że Wam sie spodoba i przyda. :)

 

Autorka jest Vixen (babskie sprawy)

Czy wiesz, że sposób w jaki się wypowiadamy wraz z wyglądem stanowią 90% naszego wizerunku? Czy zauważyłaś, że niektórzy odnoszą sukcesy, chociaż wcale nie są bardziej pracowici, inteligentni, lepiej wykształceni, tylko po prostu – wygadani? Dowiedz się koniecznie jak mówić, żeby cię słuchano!

Nasz sposób wypowiadania się mówi wiele o nas samych – skąd pochodzimy, jaki mamy zasób słów i temperament. Lois P. Frankel w słynnym poradniku “Grzeczne dziewczynki nie awansują” zwraca uwagę na fakt, iż ogromna ilość kobiet nie potrafi jasno wypowiadać swoich myśli, sądów, przedstawiać propozycji, nie wie jak poprawniemówić, co często stanowi przeszkodę w odnoszniu sukcesów.

Wiele z nas ma przecież wiedzę i kompetencje, którymi nie ustępujemy mężczyznom, a jednak tak trudno nam się zareklamować. Frankel wymienia aż 17 błędów popełnianych przez kobiety podczas wypowiadania się. Oto niektóre z nich, czyli lista zgubnych nawyków, które warto zmienić:

 • Formułowanie pytań zamiast stwierdzeń… żeby się nikomu nie narazić. Staraj się wyrażać swoje opinie wprost. Jeśli masz duże obawy, sformułuj zdanie twierdzące, po czym zapytaj rozmówcę: Jestem ciekawa, co ty o tym sądzisz?

 • Używanie rozbudowanych wstępów – podczas wypowiadania się najważniejsza część komunikatu powinna być zamieszczona na początku.

 • Wyjaśnianie - nie tłumacz zbyt rozwlekle swojego punktu widzenia. Kiedy już sformułujesz sąd/propozycję, poprzyj ją 2 – 3 wspierającymi informacjami.

 • Pytanie o pozwolenie – informuj otoczenie o swoich zamierzeniach, ale nie pytaj o pozwolenie. Jeśli twoje plany będą dla kogoś niewygodne – powie ci o tym. Ty natomiast, pytając czy możesz coś zrobić, stawiasz siebie na niższej pozycji.

 • Przepraszanie – kobiety często nadużywają tego słowa. Tymczasem przepraszać pownnyśmy tylko wówczas, gdy zrobiłyśmy coś złego – wówczas słowo “przepraszam” wypowiadamy raz i staramy się naprawić sytuację.

 • Używanie słów pomniejszających znaczenie osiągnięć – “to nic takiego”, “miałam szczęście”, “ja tylko…”. Możesz wykreślić te sformułowania ze swojego słownika i zastąpić je jakże pięknymi zwrotami “dziękuję”, “też jestem zadowolona”.

 • Używanie nieprecyzyjnych określeń – “tak jakby”, “jak gdyby”, “moglibyśmy”. Lepiej prezentować swoje opinie i propozycje używając jasnych i konkretnych wyrażeń.

 • Zbyt szybkie mówienie – pamiętaj, że na przekazanie informacji masz prawo zając tyle czasu, ile potrzebujesz. Możesz poćwiczyć wolniejsze mówienie, na przykład przy muzyce w umiarkowanym tempie.

 • Niestosowanie języka swojej branży – bycie prawdziwym specjalistą w swoim fachu to podstawa w osiągnięciu sukcesu zawodowego, dlatego warto ten atut zareklamować. Przede wszystkim poszerzaj swoją wiedzę związaną z pracą, poprzez zaznajamianie się na bieżąco z nowinkami branżowymi. Na przykład zaprenumeruj czasopismo poświęcone twojej dziedzinie lub przeglądaj portale specjalistyczne. przy okazji wzbogacisz język.

 • Używanie wypełniaczy, czyli wszystkich “yyy”, “eee”, “to znaczy” – nie tylko niepotrzebnie przedłużają wypowiedź, która ma być przecież krótka i konkretna, ale też sprawiają wrażenie, że wypowiadający nie jest pewien, o czym mówi.

 • Mówienie głosem przyciszonym lub wyższym niż naturalny – to zmora wielu z nas. Frankel radzi, aby kobiety, które mówią cicho i piskliwie, zapisały się na kurs emisji głosu. Jeśli jednak ten pomysł wydaje ci się zbyt ekscentryczny lub kosztowny, spróbuj popracować nad nim sama. Możesz nagrać siebie na kasecie lub dyktafonie, nastepnie krytycznie przeanalizować wynik eksperymentu, wyłapać, co jest twoim największum problemem, następnie przećwiczyć mówienie głośniej lub bardziej zniżonym, poważnym głosem. Gdy obudzisz się rano, wydaj z siebie jakikolwiek dźwięk, powiedz jakieś zdanie lub wyraz. Usłyszysz swoją naturalną barwę głosu. Postaraj się utrzymać ją przez cały dzień.

 • Brak pauzy przed udzieleniem odpowiedzi – gdy ktoś cię o coś zapyta, nawet jesli masz odpowiedź na końcu języka, policz do trzech. W tym czasie pomyśl, co jest najwazniejszą kwestią, którą chcesz przekazać i od niej zacznij odpowiedź.

Te na pozór niewinne błędy mogą przyczynić się w znacznym stopniu do hamowania naszego zawodowego rozwoju, dlatego będzie lepiej, jeśli się ich pozbędziemy.

Możesz ćwiczyć sztukę mówienia głośno czytając – podczas wieczornego odpoczynku z czasopismem lub książką wybierz tekst, który przeczytasz na głos – wciel się w rolę wybitnego mówcy. Zwróć uwagę, czy mówisz wystarczająco donośnie i pewnie. Jeśli swoim głosem przekonasz siebie, wkrótce przekonasz też innych…”

Comments:

Log in or register to leave comments